پنجشنبه 25 مهر 1398

فضای مجازی از مهم ترین ارکان حوزه پدافندغیرعامل است

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/07/03 08:42 بازدید: 47

جلسه کارگروه فناوری اطلاعات و ارتباطات(سایبری) شورای پدافندغیرعامل استان در استانداری گیلان برگزار گردید.

در این جلسه زاهدی مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری و رییس کارگروه گفت: بحث فضای مجازی از مهم­ترین ارکان حوزه پدافندغیرعامل است که باید در جهت مصون­سازی و صیانت از زیرساخت­های حیاتی در حوزه مذکور اهتمام ویژه­ای داشت.

وی با اشاره به مصوبات کارگروه درخصوص تشکیل کمیته­ های آموزش و تولید محتوا ذیل کارگروه سایبری گفت:. با توجه به این­که پدافندغیرعامل موضوعی فرابخشی و جامع‌پذیر است باید دستگاه‌های اجرایی استان با همکاری جهاد دانشگاهی به عنوان دبیر کمیته آموزش تلاش نمایند تا به تثبیت امنیت و پایداری جامعه در حوزه سایبری یاری رسانند.

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری و رییس کارگروه گفت: مهم­ترین هدف این کارگروه ترویج و فرهنگ­سازی آحاد مردم جامعه است. با توجه به ضرورت‌های انکارناپذیر باید به نهادینه کردن آموزش‌های همگانی روی آوریم و بخش اعظم وظایف ما متوجه آحاد مردم و آشنا کردن جامعه با مؤلفه‌های تغییر تهدیدات دشمن است.

مدیرکل پدافندغیرعامل و دبیر شورای پدافندغیرعامل استان با تقدیر و تشکر از اقدامات کارگروه و کسب رتبه برتر در بین کارگروه­ های شورای پدافندغیرعامل استان گفت: موضوع آموزش در راستای فرهنگ­سازی مهم­ترین موضوعی است که شورای پدافندغیرعامل به منظور آگاه­سازی عمومی به آن توجه ویژه دارد. اقدامات صورت‎گرفته در این کارگروه و برگزاری جلسات مستمر و منظم آن به موجب می­گردد تا حساسیت موضوع برای دستگاه­های اجرایی استان به منظور آگاه­ی بخشی در سطوح عمومی تبیین گردد.

شاه­کوئی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص اصل بودن پدافندغیرعامل گفت: بر اساس بیانات رهبر انقلاب، ایشان به پیچیده شدن تهدیدات در حوزه پدافندغیرعامل تاکید دارند و همین امر ما را ملزم می‌کند تا ببینیم درخواست رهبر انقلاب از پدافند غیرعامل چیست و براساس آن عمل کنیم.

وی گفت: فناوری‌های نوین همچنین موجب اختلاط تهدید و فرصت می‌شوند. بنابراین شناخت تهدید و فرصت، خود یک کار علمی است؛ لذا ما نیازمند یک‌ رویکرد رصد فناوری هستیم که باید در پدافندغیرعامل به آن بپردازیم. هر فناوری در کنار کارکردهایی که در آن وجود دارد، تهدیداتی را نیز به همراه خود دارد، پس پدافند غیرعامل وظیفه دارد تهدیدات موجود در آن فناوری‌ها را شناسایی و با آن مقابله کند. شناسایی و مقابله با تهدیدات، عرصه‌ای مختلف وظیفه پدافند غیر‌عامل کشور است.

شاه­کوئی با اشاره به این­که اولویت­های پدافند غیرعامل در استان­ها توسط سازمان پدافندغیرعامل کشور احصا و ابلاغ گردیده است گفت: طرح جامع استان در حوزه پدافند غیرعامل 80درصد پیشرفت داشته است و که پس از تکمیل طرح به دستگاه­های اجرایی استان ابلاغ می­گردد.

مدیرکل پدافندغیرعامل و دبیر شورای پدافندغیرعامل استان گفت: بند ج تبصره 21 قانون بودجه دستگاه­های اجرایی را مجاز کرده است برای اجرای طرح­های پدافندغیرعامل و مصون­سازی زیرساخت­ها با هماهنگی شورای پدافند غیرعمل یک درصد از بودجه خود را به این امر تخصیص دهند.

دولت و ملت همدلی و همزبانی