پنجشنبه 25 مهر 1398

برای جمع آوری و امحاء گونه‌های مهاجم سنبل آبی از زیستگاه‌های استان گیلان برنامه ریزی شد.

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/05/12 11:48 بازدید: 95

منصور سربازی، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان در جلسه برنامه ریزی جمع آوری و امحاء گونه‌های مهاجم سنبل آبی که در محل سالن امام رضای این اداره کل برگزار شد، گفت: با فرا رسیدن فصل گرما و سرعت جریانات آبی، گسترش سنبل آبی با سرعت بیشتری همراه شده است که مقابله اصولی و برنامه ریزی را برای کنترل می‌طلبد.

وی از روسای شهرستان‌های مربوطه خواست ضمن ارائه گزارشی از وضعیت این گونه مهاجم در شهرستان خود، پیشنهاد و راهکار‌های عملی را ارائه کنند.

در این جلسه که روسای ستادی، فرمانده یگان، مسئولان ادارات شهرستان‌های بندر انزلی، لنگرود، رشت و صومعه سرا و سایر مسئولان ستادی حضور داشتند، پیرامون موانع و امکانات موجود و نحوه برنامه ریزی مصوبات جلسه بحث و تبادل نظر شد.

بر اساس مصوبات این جلسه، هماهنگی با استانداری گیلان، پدافند غیرعامل، بسیج، سازمان‌های مردم نهاد و سایر دستگاه‌های اجرایی برای همکاری در عملیات مبارزه با گونه‌های مهاجم، همچنین آگاه سازی مردم از وضعیت تهاجمی گیاه و خساراتی که متوجه تالاب خواهد شد، مقرر شد.

سنبل آبی گونه بیگانه است و به علت سرعت بالای تکثیر و گسترش آلودگی توسعه اقتصادی و رفاه انسان را تهدید می‌کند و با جذب زیاد عناصر غذایی و نور در رودخانه‌ها به توده حجیم و متراکم تبدیل و با کاهش اکسیژن و نور و ترشح ترکیبات سمی باعث نابودی موجودات زنده می‌شود.

دولت و ملت همدلی و همزبانی