دوشنبه 1 مهر 1398
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان در همایش علمی و ترویجی آشنایی با تهدیدات نوین سایبری:

صیانت از اطلاعات با بهره گیری از دانش نوین و فناوری امری ضروریست

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/08/23 15:25 ویرایش : ‎1397/08/24 09:46 بازدید: 267

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ، امیر محمدپور مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری گیلان در همایش یک  روزه علمی ترویجی تهدیدات نوین سایبری که در سالن شرکت مخابرات گیلان برگزار شد، بیان کرد: در عصر حاضر ما با ترکیبی از فرآیند تهدیدها و فرصت ها در فضای سایبری مواجه هستیم باید با شناخت آسیب ها و تهدیدات یک نگاه جامع به این حوزه داشته  و نگاهی هوشمندانه را تعقیب کنیم و از طرف دیگر باید در حوزه فناوری به موضوع ملی و بومی کردن زیرساخت ها توجه  ویژه ای داشته باشیم و تنها نگاه فرصت محور به فضای سایبری در این حوزه اشتباه است.

 محمدپور افزود: ما امروزه با طیف مختلفی از تهدیدات مواجه هستیم که یکی از مهمترین آن تهدیدات فضای سایبری می باشد که ما به دلایل مختلف وابستگی های زیادی به فضای سایبری داریم و با توسعه صنعتی کشور وابستگی ما به این فناوری ها نیز افزایش می یابد و لذا ناگزیر هستیم که از این فناوری ها و تکنولوژی ها استفاده کنیم.

 دبیرشورای پدافندغیرعامل استان گیلان اظهار کرد : لازم است در بهره برداری از تجهیزات و فناروی ها    آن دسته از مواردی که باعث آسیب زدن به زیر ساخت های کشور می شود را شناسایی کنیم و راهکار مقابله ارائه شود تا از  ضرر و زیان و خسارت های که ممکن است متوجه زیر ساخت های کشور شود جلوگیری کنیم.

 محمدپور گفت: امکان استفاده دشمن از فضای سایبری و فناوری های نوین به منظور ایجاد اختلال در  زیرساخت های انرژی ما که یکی از مهمترین زیرساخت های  کشور است وجود دارد بنابراین  ما باید با طرح های مقابله ای احتمال وقوع این رخداد ها را به حداقل برسانیم.

 وی افزود: ما در سازمان پدافند غیرعامل بر حسب وظایفی که بر عهده داریم، زیرساخت های کشور اماناتی است که به ما سپرده شده که به مردم خدمات رسانی و در برابر تهدیدات نگهداری کنیم که لازمه آن همت و تلاش و کوشش و دانش بیشتر می باشد.

 مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری گیلان با اشاره به توسعه فضای سایبر و اینترنت اشیاء و اینترنت مردم، اذعان داشت: با پیشرفت تکنولوژی و فضای سایبری به دلیل ویژگی های که دارد کنترل کاهش و تهدیدات را افزایش داده است.

 وی هوشمند سازی اشیاء را یک تهدید برای کشور دانست و افزود: هوشمند سازی اشیاء در کنار قابلیت های که دارد و موجب ارتباط اجزا سیستم ، تبادل داده ها ، قابلیت برنامه ریزی و کنترل از راه دور را به اشیا می دهد به همین دلیل امکان نفوذ دشمن و کنترل از راه دور را برای دشمنان فراهم می شود.

 وی افزود: ما امروز با سیل هوشمند سازی اشیاء و دارایی هایمان روبرو هستیم و به نوعی با شهر هوشمند روبرو هستیم پس دشمن می توانند با نفوذ در سیستم هوشمند، مدیریت شهری ما را در دست بگیرند و به همین دلایل وظایف دستگاههای مسئول بسیار سنگین می شود زیرا سازمان های مختلف به میزان وابستگی به سایبر در معرض تهدید هستند.

 محمدپور ادامه داد :توسعه اینترنت، شبکه‌های مجازی و نقش گرفتن کمپانی‌های خارجی نظیر گوگل، تلگرام، اینستاگرام در زندگی روزمره انسان باعث ایجاد نگرانی برای مردم و مسئولین شده  زیرا با گسترش فعالیت مردم در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از سرورهای خارجی، اطلاعات به خارج از مرزهای کشور منتقل و سبب سوءاستفاده دشمنان می‌گردد. 

 دبیر شورای پدافند غیرعامل استان تصریح کرد: نخست‌وزیر رژیم منحوس اسراییل به صراحت در صحبت‌های خود اعلام کرد ما در همه جا هستیم، در گوشی و زندگی روزمره شما حضور داریم. بنابراین با استفاده از شبکه‌های اجتماعی خارجی، اطلاعات بیشتری در اختیار دشمنان انقلاب قرار می‌گیرد البته این مسئله نه تنها برای ایران بلکه برای همه کشورها وجود دارد حتی شهروندان آمریکا نیز از این موضوع مستثنی نیستند و هر روز شاهد اعتراضات گسترده در مناطق مختلف دنیا هستیم.

 مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان در ادامه به تهدیدات امروز کشور اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی تهدیدات خود را بیشتر در حوزه انرژی برنامه ریزی می کنند و آمریکایی ها هدف تهدیدات خود را حوزه  پولی و بانکی قرار داده اند، پس باید آسیب شناسی درستی در حوزه تهدید داشته باشیم و سازمان ها را برای مقابله با آن آماده کنیم.

 

وی افزود: دشمنان با استفاده از سایبر و نرم افزارهای موجود به دنبال کسب اطلاعات هستند پس باید آسیب شناسی درستی داشته باشیم و با تمرکز آسیب پذیری را کاهش و برای مقابله با تهدیدات هوشمند دشمنان آماده باشیم.

 محمدپور اظهار داشت: در همه سیستم های هوشمند و سایبری که به شبکه و اینترنت متصل هستند تهدیداتی وجود دارد به عنوان مثال گوشی های تلفن همراه ، چاپگر ها می توانند به عنوان منبعی جهت انتقال اطلاعات و داده های محرمانه از سوی دشمنان استفاد شود.

 محمدپور مهمترین وظیفه رابطین پدافند غیرعامل  فرمانداری ها را رصد، پایش و شناسایی انواع تهدیدات در سطح شهرستان در عرصه پدافندغیرعامل برشمرد و ادامه داد: برای اجرای برنامه های پدافند غیرعامل باید از همه ی پتانسیل های و ظرفیت های موجود درسطح شهرستان بهره گرفت و ضمن توجه جدی به تهدیدات و راهکارهای عملی برای مقابله با آنها طرحی وبرنامه ریزی و اقدام نمود.

 دبیر شورای پدافند غیرعامل استان با بیان اینکه هدف از برگزاری این همایش یک روزه  آشنایی با تهدیدات نوین  سایبری است، افزود: فضای سایبری و تحولات آن شرایط را به گونه‌ای پیش برده تا بتوانیم از این فضا استفاده بهتری داشته باشیم؛ به عبارت دیگر فضای امروز کشور نشان می‌دهد این فضا علاوه بر داشتن فرصت ‌های متعدد برای بهره‌مندی از آنها، تهدید ‌زاست پس شما عزیزان بعنوان چشمان بیدار دفاع سایبری و اولین خاکریز مقابله با این تهدیدات وظیفه سنگینی برعهده دارید.

محمدپور صیانت از اطلاعات با بهره گیری از دانش نوین و فناوری ها را امری مهم خواند و تصریح کرد: فضای سایبری با پیچیدگی های متفاوت در معرض خطر دشمنان است؛ لذا هشیاری و توجه به لایه های امنیتی یک ضرورت به شمار می آید.

دولت و ملت همدلی و همزبانی