دوشنبه 1 مهر 1398
لاهوتی با اشاره به تعریف پدافند غیرعامل اظهار داشت:

پدافند غیر عامل، در واقع همان دفاع غیر مسلحانه در برابر دشمنان است که با کاهش آسیب پذیری، افزایش بازدارندگی و همچنین ارتقاء پایداری ملی، معنا می یابد.

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/08/20 11:48 بازدید: 177

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی به همراه امیر محمدپور مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان در برنامه در مسیر توسعه سیمای مرکز گیلان حضور یافت.

 نماینده مردم شهرستان لنگرود با اشاره به تاریخچه پدافند غیرعامل در کشور بیان کرد: پدافند غیر عامل کشور به دستور مقام معظم رهبری در آبان ماه ۱۳۸۲ برای تحقق‌ بخشیدن به فرامین مقام معظم رهبری برای ایجاد هماهنگی در بین دستگاهی های اجرایی با هدف کاهش آسیب پذیری، حفظ امنیت و جان و مال مردم تشکیل شد.

 لاهوتی افزود: کارکردهای پدافند غیر عامل بیشتر در بخش کشوری است زیرا سازمان های نظامی در ساختار خود این موضوعات را پیگیری می کنند.

 نماینده مردم شهرستان لنگرود با اشاره به کمیته دائمی پدافند غیرعامل اظهار کرد: کمیته دائمی متشکل از رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان رئیس، رئیس سازمان پدافند غیرعامل به‌عنوان دبیر و وزرای کشور و دفاع و معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و رئیس کمیسون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و یکی از معاونین ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل می‌شود و مصوبات آنها با ابلاغ دبیر کمیته دائمی در همه دستگاه‌های اجرایی لازم‌ الاجرا می‌باشد.

 لاهوتی با اشاره به تعریف پدافند غیرعامل اظهار داشت: پدافند غیر عامل، در واقع همان دفاع غیر مسلحانه در برابر دشمنان است که با کاهش آسیب پذیری، افزایش بازدارندگی و همچنین ارتقاء پایداری ملی، معنا می یابد.

 نماینده مردم لنگرود مسئولان را مستلزم اجرای قوانین مربوط به پدافند غیرعامل دانست و گفت: مسئولان باید با رعایت الزام ها و دستورالعمل های اجرایی در کلیه امور جاری کشور از قبیل احداث یا مصون سازی پروژه های عمرانی و زیر ساخت های ملی، منطقه ای و استانی، مراکز اقامتی و جمعیتی، مسائل زیستی، شیمیایی و پرتوی که در قالب مراکز حیاتی و مهم طبقه بندی می شوند، اقدامات و پیشگیری های لازم را انجام دهند.

 لاهوتی مهاجرت به گیلان را از طرفی تهدید و از طرف دیگر فرصت دانست و اذعان داشت: سیل مهاجرت هموطنان به گیلان یک تهدید جدی است و قبل از اینکه مهاجرین در استان ما اسکان یابند و باید برنامه ریزی های لازم انجام شود و این امر از رویکردهای مهم پدافند غیرعامل استان باید باشد.

 نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان خاطرنشان کرد: در اجرای فرمایشات و منویات مقام معظم رهبری در تاکید بر لزوم اهتمام دولت به مسأله پدافند غیر عامل و ارائه تدابیر کارساز در این باب و عملی نمودن آنها، همچنین تاکید معظم‌له بر داشتن طرح پدافند غیر عامل برای کلیه پروژه‌ها و تأسیسات کشور و نیز در اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، وزارت راه و شهرسازی برای اولین بار اقدام به تشکیل کمیته تخصصی مبحث بیست‌ و‌ یکم مقررات ملی ساختمان به منظور تدوین مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان با عنوان پدافند غیرعامل نمود که هم اکنون ساخت و سازها باید با پیوست پدافند غیرعامل همراه باشد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی